About

Britský dirigent Hilary Griffiths, žijící nyní v Německu, zastával v uplynulých patnácti let místo generálního hudebního ředitele Symfonického orchestru a opery v Řezně, byl šéfdirigentem ve Státní opeře Praha, hudebním ředitelem opery v Oberhausenu, šéfdirigentem Opery v Kolíně nad Rýnem (a ředitelem Operního studia Opery v Kolíně nad Rýnem) a hudebním ředitelem Eutin Opera Festival. Hostuje v řadě evropských operních domech a v posledních letech rovněž v Austrálii, Jižní Americe a na Dálném východě, a diriguje na festivalech v Edinburku, Camdenu, Schwetzingenu, Wiesbadenu, Gmundenu, Praze, Litomyšli, Miškolci, Hongkongu a v Perthu (Austrálie).

Jeho repertoár zahrnuje více než 90 oper včetně všech oper ze středního i pozdního období Giuseppe Verdiho a všech tradičně uváděných oper Mozarta, Rossiniho a Pucciniho. Soustřeďuje se také na německý repertoár (Richard Wagner, Richard Strauss, Eugen d’Albert, Alexander Zemlinský, Alban Berg, Arnold Schönberg, Hans Werner Henze) a nemenší pozornost věnuje českému repertoáru (Dvořák, Smetana, Janáček). Dirigoval evropské premiéry tří oper skotské skladatelky They Musgrave (nar. 1928) a světové premiéry opery Das Gauklermärchen od Gerharda Konzelmanna (1988) a baletu Lulu od Nina Roty (1990)   obojí v Opeře v Kolíně nad Rýnem. Od roku 2000 je pravidelně zván na Tenerife Opera Festival, pro Státní operu v Istanbulu nastudoval  Porgy a Bess, pro Operu v Kolíně nad Rýnem Tosku, Aidu a Kouzelnou flétnu a pro Kolumbijskou národní operu v Bogotě opery Don Pasquale a Madama Butterfly.

Ve Státní opeře Praha řídil Hilary Griffiths přes 200 představení 23 různých oper. Brittenova Smrt v Benátkách znamená jeho desátý titul, který zde nastudoval v premiéře. Dalšími byly Straussova Salome, Zemlinského aktovky Florentinská tragédie a Trpaslík (Eine florentische Tragödie und Der Zwerg), Mozartova La Finta giardiniera a Kouzelná flétna (Die Zauberflöte), Schönbergovo Očekávání (Erwartung), Leoncavallova Bohéma (La bohème), Nížina (Tiefland) Eugena d’Alberta a Verdiho Sicilské nešpory (I vespri sicialiani). Od roku 2009 je Hilary Griffith šéfdirigentem Opery ve Wuppertalu (Německo).

Translate this page

Repertoire